<TestItem CLASS="FR" METHOD="keyinput">
<Stem>
	<Paragraph>
          <Sentence>The rates that Zack charges for babysitting are as follows: 
          </Sentence> 
        </Paragraph>
	<Blockquote>
	<Paragraph>
          <Sentence>-- $2.50 per hour for the first child, and
          </Sentence> 
        </Paragraph>
	<Paragraph>
          <Sentence>-- $0.75 per hour for each additional child.
          </Sentence> 
        </Paragraph>
	</Blockquote>
	<Paragraph>
          <Sentence>Fill in the values below to show Zack's hourly charges for 
                    babysitting one, two, and three children.
          </Sentence> 
        </Paragraph>
</Stem>
<input_collection>
  <inputfield ID="1" type="limited" size="shortest">1 child: $</inputfield>
  <inputfield ID="2" type="limited" size="shortest">2 children: $</inputfield>
  <inputfield ID="3" type="limited" size="shortest">3 children: $</inputfield>
</input_collection>
<key TYPE="Compound">
    <response SCORE="1" EVIDENCEVAL="1">
        <observable ID="1" TYPE="math">2.50</observable>
        <observable ID="2" TYPE="math">3.25</observable>
        <observable ID="3" TYPE="math">4.00</observable>
        <feedback TYPE="Student">Right! Your answers, $2.50 per hour, $3.25 per hour, and $4.00 per hour, are correct.</feedback>
        <feedback TYPE="Teacher">The student got this item correct.</feedback>
    </response>
    <response  SCORE="0" EVIDENCEVAL="0">
        <observable ID="1" TYPE="math">2.50</observable>
        <observable ID="2" TYPE="math">3.25</observable>
        <observable ID="3" TYPE="math">3.25</observable>
        <feedback TYPE="Student">Sorry, that's not right. Your first two answers, $2.50 per hour and $3.25 per hour, are correct. However, the rate that Zack charges for supervising three children is higher than the rate for supervising two.</feedback>
        <feedback TYPE="Teacher">Student added in the 75 cents only for the second child.</feedback>
    </response>
    <response  SCORE="0" EVIDENCEVAL="0">
        <observable ID="1" TYPE="math">3.25</observable>
        <observable ID="2" TYPE="math">4.00</observable>
        <observable ID="3" TYPE="math">4.75</observable>
        <feedback TYPE="Student">You are close, but that's not quite right. It's true that Zack charges an extra $.75 per hour to supervise each additional child, but he only charges $2.50 per hour to supervise one child.</feedback>
        <feedback TYPE="Teacher">Student added in the additional charge for the first 
                                 child, but did everything else right.</feedback>
    </response>
    <response  SCORE="0" EVIDENCEVAL="0">
        <observable ID="1" TYPE="math">3.25</observable>
        <observable ID="2" TYPE="math">4.00</observable>
        <observable ID="3" TYPE="math">4.00</observable>
        <feedback TYPE="Student">Sorry, that's not right. Zack charges $2.50 per hour to supervise one child, and an extra $.75 per hour to supervise each additional child.</feedback>
        <feedback TYPE="Teacher">Student added in the additional charge for the 
                                 first child, added it once more, but then didn't 
                                 add it for the third child.</feedback>
    </response>
<response  SCORE="0" EVIDENCEVAL="0">
        <observable ID="1" TYPE="math">2.50</observable>
        <observable ID="2" TYPE="math">5.00</observable>
        <observable ID="3" TYPE="math">7.50</observable>
        <feedback TYPE="Student">Sorry, that's not right. You are correct that Zack charges $2.50 
        per hour to supervise the first child. But he only charges an extra $.75 per hour to supervise each additional child.</feedback>
        <feedback TYPE="Teacher">Student assumed the rate was the same with each additional child.</feedback>
    </response>
    <response  SCORE="0" EVIDENCEVAL="0">
        <observable ANY="true"/>
        <feedback TYPE="Student">Sorry, that's not right. Zack charges $2.50 per hour to supervise one 
        child, and $.75 per hour to supervise each additional child. The correct answers, for one, two, and three
         children are: $2.50, $3.25, and $4.00.</feedback>
        <feedback TYPE="Teacher">The student got this item incorrect.</feedback>
    </response>
</key>	
<Metadata>
    <AeL ItemNode="tVerbalRuleExamplesTableModelArithmetic3a" Difficulty="3">
        <PMNode LINK="true">VerbalRuleArithmetic</PMNode>
        <PMNode LINK="true">ExamplesArithmetic</PMNode>
        <PMNode>TableArithmetic</PMNode>
        <PMNode>ModelArithmetic</PMNode>
    </AeL>
</Metadata>

</TestItem>
